« Svibanj 2017 »

13.Multimedijalna ekumenska molitva u PRHG
Autor: Sandra Vidović, 24. 1. 2017.

Trinaestu godinu u nizu tijekom Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana  u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji upriličena je multimedijalna ekumenska molitva koju su 23. siječnja 2017. godine predvodili članovi Molitveno-karitativne zajednice Agape zajedno s voditeljem Miroslavom Radićem. Na molitvi su osim učenika Gimnazije bili nazočni članovi Ekumenskog odbora grada Rijeke i zainteresirani građani.

Uz pjesme, prezentacije, fotografije, čitanje dijelova psalama i Ivanovog evanđelja, kratki film o Ekumenskoj zajednici Taize, svijeće i trenutke tišine te čitane i spontane molitve, gimnazijalci su pokazali da se i oni mogu uključiti u ekumensku molitvu ako je ona prilagođena njima, te da žele biti aktivni sudionici ekumenskih događanja.

Učenici i gosti su izrekli zahvalu za održani Taize susret mladih kršćana za Novu godinu u Rigi i molitve vezane za aktualna događanja u Hrvatskoj i svijetu:

- Ekumenski odbor grada Rijeke iza sebe ima već 20 godina djelovanja. Molimo te Gospodine prati njegov rad i ubuduće i pomozi njegovim članovima da se ne umore u tom radu nego da uvijek pronalaze nove ideje i snagu za ekumensko djelovanje

- Gospodine, posljednjih godina se u ekumenske molitve uključuju mnogi mladi. Molimo te da se to i dalje nastavi pa da što više mladih doživi radost ekumenskih plodova.

- Iz Sirije i Iraka nam stalno dolaze slike smrti, stradanja, patnji, mržnje i nemira. Molimo te Gospodine da što prije i tamo zavlada mir i započne dijalog i duhovna i materijalna obnova.

- U svijetu postoje i mnoga druga mjesta sukoba, a prisutan je i strah od terorizma. Molimo te da u cijelom svijetu zavlada mir a u ljudska srca da se vrati nada u bolje sutra.

- Isuse, tvoja je želja da svi kršćani budu jedno. Molimo te pošalji nam svoga duha milosti i obnovi jedinstvo među kršćanima da svojim zajedništvom očituju Tvoju ljubav.

M.Radić