2019-05-15 21:49:21

InSight misija na Mars: izazovi i dostignuća

Zanimljivo predavanje pod nazivom InSight misija na Mars: izazovi i dostignuća održao je dr.sc. Davor Mance zainteresiranim učenicima naše škole.

InSight je prva misija na Mars s ciljem istraživanja unutrašnjosti planeta putem seizmoloških mjerenja, mjerenja njegove rotacije i isijavanja topline iz unutrašnjosti Marsa. Dr. Davor Mance objasnio je koji su razlozi istraživanja Marsa, na koji se to način osluškuju tihe vibracije iz unutrašnjosti planeta, te zašto moramo ići na Mars da bismo saznali više o povijesti Zemlje. 

Opisao je kako su izgrađeni instrumenti letjelice te što je sve trebalo učiniti da ih se osposobi za rad na Marsu, što su bili izazovi, koje su performanse ostvarene i što je do sada otkriveno. Pored toga, imali smo prilike čuti kako je bilo raditi u internacionalnom timu u NASA-i, te kako je sve to bilo uzbudljivo.

Učenici su velikim brojem pitanja pokazali da su zainteresirani za nešto što je njihova budućnost ali i očito već i sadašnjost.

Biografija predavača:

Davor Mance rođen je u Fužinama ali je početno školovanje završio u Splitu. Diplomirao je 1978. godine na FESB Split na studiju elektrotehnike, magistrirao na FER Zagreb 1986. godine na studiju elektronike i doktorirao na FESB Split 2012. godine iz područja elektronike za svemirska istraživanja. Radni vijek započeo je 1979. godine u Banja Luci, nastavio 1991. godine u Ljubljani i Rijeci, te 1994. godine u Kanadi. Gotovo čitavi radni vijek proveo je radeći u industriji na području elektro-optičkih sustava i sustava automatske regulacije, a u Kanadi je započeo rad na svemirskim projektima. Od 2000. godine, radi u Švicarskoj na Institutu za Geofiziku pri ETH Zürich na razvoju elektronike instrumenata za planetarna istraživanja i istraživanja iz područja fundamentalne fizike. Prije misije InSight, radio je na sličnim misijama prethodnicama: NetLander, GEP, ExoMars, te na elektronici seizmometra za Mjesec, misiji Selene-2. Pored razvoja elektronike vezana uz seizmološka mjerenja radio je na laserskom daljinomjeru za skeniranje planete Merkur, misiji Bepi Colombo i na prethodnici detektora gravitacijskih valova, misiji LISA Pathfinder.


Prva riječka hrvatska gimnazija