« Srpanj 2017 »

Združeni zbor Prve riječke hrvatske gimnazije i Gimnazije Andrije Mohorovičića osnovan je prije dvadesetak godina na inicijativu profesorice Ljerke Žic koja već više od 20 godina s ljubavlju okuplja mlade pjevače dvaju gimnazija.

Zbor svakodnevno održava probe u međusmjeni, u vrijeme kada su učenici jedne gimnazije na izmaku svojih snaga, a gimnazijalci druge poletni i puni energije. Kako se u to vrijeme održava i nastava, na probe radnim danom dolazi tek dio zbora. Zato u subotnje jutro, kada je školska zgrada gotovo prazna možete kroz otvorene prozore čuti skladno četveroglasje raspjevane mladosti.

Zbor nastupa na svim školskim svečanostima, prigodnim i humanitarnim koncertima i glazbenim radionicama te uspješno sudjeluje na brojnim smotrama i natjecanjima u zemlji i inozemstvu. Mnogobrojni uspjesi i priznanja zbora nisu tek slučajnost već rezultat njihovog svakodnevnog rada. Zbor nastupa na susretima Naš kanat je lip u Poreču, na Glazbenim svečanostima Hrvatske glazbene mladeži u Varaždinu, na Međunarodnom natjecanju pjevačkih zborova u Veroni i ostalim glazbenim susretima.

Krajem svake školske godine zbor gubi svoje najstarije i najiskusnije članove – maturante. Zato se već na početku sljedeće obnavlja novopridošlim snagama. Jedina konstanta i pokretačka snaga tog složenog sustava je njihova voditeljice, prof. Ljerka Žic koja je 2002. godine dobila Ministrovo priznanje za uspješan, kvalitetan i kreativan rad, a 2004. godine Nagradu Ivan Filipović, najviše priznanje djelatnicima u odgoju i obrazovanju u Republici Hrvatskoj.

Svim ljubiteljima zborskoga pjevanja vrata zbora su uvijek otvorena.